Staff 2017-2018


Administration

•  Lisa Bamford De Gante, Executive Director
•  Aida Bahtijarevic, Executive Director Assistant
•  Irena Milchenko, Director of Finances and Accounting
•  Nikol Ralcheva, Acting HR Director
•  Haruka Kudo, Media and Event Coordinator

 


Settlement Programs

•  Ljiljana Kalaba, Director Settlement Services for Adults
•  Joanne Owuor-Larocque, Director Settlement Services for Children & Youth and Community 

 

Pre-Arrival Settlement Service and Settlement Needs Assessment and Referral (SINAR)

•  Sungmi Song, Pre-Arrival Settlement Worker
•  Charbel Mouhawej, Pre-Arrival Settlement Worker & SINAR Worker
•  Habiba Guerriche, SINAR Worker

 

Resettlment & Settlement Workers

•  Gerard Nkurunziza, Lead Resettlement Worker
•  Mani Kuikel, Resettlement Worker
•  Chahinez Abdelmoumene, Resettlement Worker
•  Intesar Saeed, Resettlement Worker
•  Marisa Rojas, Resettlement Worker
•  Hyungjoo Ahn (Anne), Settlement Worker
•  Mohammad Bakhash, Settlement Support Worker
•  Dr. Abdelhamid Eldesoky, Settlement Health Support Worker

 

Settlement Worker in Schools (SWIS)

•  Jeremias Tecu
•  Nayyaf Alotaibi
•  Sarah Enright
•  Yara Smadi
•  Wael Ghanem

 


Programme de Liaison Francophone (PLF)

• Jessica Jones, Francophone-Community Liaison Worker
• Matthew Johnson
David Gallant

 


Community Connections

Ella Sentse, Community Connections Liaison Worker

 


Children and Youth

•  Andrew Gbongbor, Newcomer Youth Art Program Developer/After School Facilitator
•  Veronica Martinez Velascos, After School Facilitator

•  Oscar Paz Marquez, Children & Youth Activity Facilitator

•  Miguelina Izaguirre, Children & Youth Activity Facilitato
•  Claudia Morales, Piano Instructor
•  Mike Peters, Guitar Teacher

 


Language Training

•  Uta Doerr, Language & Skills Development (LLSD) Coordinator

 

ESL Instructors

•  Sheila Scott
•  Ryan O'Shea
•  Teri Fullerton
•  Lucy Chamberlain-Brophy
•  Faith Pernalete
•  Donna Hoffman
•  Sue Oborn
•  Brenda Boucher
•  Mike Peters
•  Valerie MacLeod
•  Esther Lee
•  Mihail Milchenko
•  Naushaba Khurshid

 

IT Instructors

•  Jorge Dietrich
•  Niloufar Atoufi

 


Care for newcomers children

•  Argentina Palacios, Lead Educator
•  Fahimeh Bagheri, Educator
•  Claudia Morales, Educator
•  Veronica Martinez Velasco, Educator
•  Nivin Elmorsi, Educator
•  Dulcey Barroeta, Educator
•  Ola Hamaddnez, Educator

 


Employment

•  Bonnie Doughty, Employment Director
•  Lynn Appleby, Employment Coach
•  Christelle Sleiman, Employment Coach
•  Azza Seif-el-nasr, Newcomer Youth Bridging Coordinator
Clare Tahershamsi, Newcomer Youth Bridging Coach
• Jason McFarlane, Employment Workshop Facilitator